Hipermetropi

Hipermetrop Nedir? Belirtileri Tedavisi Nelerdir?

·         Hipermetrop: Halk dilinde yakını görememe hastalığı olarak kabul edilir. Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil de daha arkada odaklanıyorsa gözde hipermetropi vardır ve kişi yakını uzağa göre daha bulanık görür. Hipermetrop doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak da oluşup ilerleyebilen bir hastalıktır. Göz etrafında ağrı, göz yorulması, gidip gelen bulanıklık, kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar ve bunlar özellikle uzun süre yakın mesafe çalışmalarında oluşur.

·         Hipermetrop Belirtileri:

·         Düşük derecede hipermetrop olan kişilerin, yakın iş yaptıklarında gözleri yorulur ve yakını net göremezler, eğer hipermetrop miktarı yüksekse hem yakında hem de uzakta net göremezler.

·         Göz etrafında ağrı, göz yorulması, gidip gelen bulanıklık, huzursuzluk, kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar ve bunlar özellikle uzun süre yakın mesafe çalışmalarında oluşur. Bu şikayetler gizli hipermetropun derecesine,ne kadar yakın işi yapıldığına ve yaş ilerlemesine bağlı da hipermetrop ortaya çıkar.       

·         Hipermetrop Tedavisi:

·         Kırma kusurlarında genel olarak tedavi yöntemi olarak gözlük kullanılması tercih edilmektedir. Hipermetrop hastalarında tedavi için ince kenarlı ve dışbükey mercekler kullanılmaktadır. Bunun sebebi ışığın tam olarak retinada odaklanmasını ve gözün kırma gücünün arttırılmasını sağlamaktır. Gözlük haricinde kontakt lens kullanımı da hipermetropi tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanılan kontakt lenslerin gözlük camlarındaki özelliklere sahip olması gerekmektedir. Hipermetrop tedavi edilmez ise göz tembelliği ortaya çıkar. Özellikle erken tedavi çocuklarda daha önemlidir. Çocukların göz numaraları saptanmalı, İki göz arasındaki farklılık fazla ise hipermetrop olan göz egzersizlerle tedavi şekline gidilir. Her çocuğun göz problemi olsun olmasın 2 yaşından itibaren mutlaka bir göz doktoruna başvurması gerekir. Erken teşhis hastalığın ilerlemesinde yardımcı olur.